Wroth – Recenzja

Dziś, chciałbym zaprezentować grę, która swoją oficjalną premierę będzie miała najprawdopodobniej w 2025 roku, mianowicie mam wam do pokazania grę Wroth. Czy gra jest warta uwagi, czy warto zainwestować w nią na kampanii, dowiecie się tego w tym artykule. Zapraszam

Czym jest Wroth?

Wroth to strategiczna gra planszowa, która jakiś czas temu miała swoją kampanię na platformie gamefound. W grze gracze wcielają się w przeróżne frakcje, których celem będzie zdobywanie kontroli nad kluczowymi regionami, by zdobywać punkty oraz cenny zasób „core”, robić to będą za pomocą wydraftowanych kości. Gra łączy ze sobą mechaniki draftu, zarządzania kośćmi, zarządzania zasobami oraz przede wszystkim area control.

Wykonanie

Jako, że przekazany mi egzemplarz jest egzemplarzem prototypowym oznacza to, że różni on się od finalnej wersji gry, w tej sekcji postaram się opisać jakie komponenty znajdują się w egzemplarzu oraz co można zmienić w finalnej wersji gry. W pudełku znajdują się kości, cała masa kości, karty, maty oraz plastikowe sztony. Wszystkie komponenty w grze są bardzo dobrej jakości. Rzeczą którą trzeba poprawić w ostatecznej wersji gry są przede wszystkim znaczniki jednostek, które są transparentne, przez co ciężko jest z ich widocznością na planszy, poza tym wszystkie komponenty są bardzo dobrze wykonane, pamiętając, że jest to prototyp.

Rozgrywka

Gra w Wroth trwa nieokreśloną liczbę rund, aż któryś z graczy zdobędzie 30 lub 40 punktów zwycięstwa (zależy od trybu rozgrywki)

Runda w grze dzieli się na kilka elementów, na samym początku rundy należy przekazać znaczniki pierwszego gracz następnej osobie. W następnych etapach gracze będą zdobywali core, wykonywali specjalne akcje, zdobywali specjalne zdolności oraz wykładali jednostki w tak zwanej „diploment zone”. Trzecim etapem każdej rundy jest draft kości, zaczynając od pierwszego gracza każdy gracz musi wybrać jedną kość z dostępnej puli. Na kościach znajdują się akcje, które gracze będą wykonywali w czwartej fazie każdej rundy, akcje na kościach pozwalają graczom na rekrutowanie oraz poruszanie jednostek, zdobywanie cory oraz atakowanie. W dowolnym momencie tej fazy gracze mogą rekrutować specjalne elitarne jednostki oraz korzystać ze specjalnych umiejętności. Na koniec rundy gracze będą zdobywali punkty zwycięstwa za kontrolowane regiony. Gra toczy się w ten sposób, aż któryś z graczy zdobędzie 30 lub 40 punktów zwycięstwa.

Tak mniej więcej wyglądają zasady do gry Wroth. Nie przedstawiłem tu dokładnych zasad, jednak powinniście mieć już pogląd jak wygląda runda w Wroth.

Losowość, regrywalność, skalowanie

Gra oparta jest na kościach, jest to oczywiste, że jest ona losowa, jednak mamy wiele możliwości by kontrolować losowość oraz zmieniać akcje na kościach, oprócz kości akcji gra nie zawiera więcej elementów losowych. Gra cechuje się sporą regrywalnością, ponieważ każda dostępna frakcja ma zupełnie inne asymetryczne zdolności oraz elitarne jednostki. Gra skaluje się bardzo dobrze, rozgrywka w każdą liczbę graczy jest naprawdę przyjemna. Warto wspomnieć, że na kampanii został zapowiedziany również tryb solo oraz tryb kooperacyjny.

Podsumowanie

Wroth jest naprawdę bardzo interesującą grą strategiczną z bardzo prostymi zasadami, które wytłumaczymy w 5-10 minut. Gra wykorzystuje bardzo ciekawą mechanikę draftu kości, która bardzo mi się podoba oraz daje mnóstwo możliwości do kombinowania. Gra jest bardzo regrywalna, a losowość w grze nie jest denerwująca, ponieważ gra daje możliwości do zażądania nią. Na samej kampanii gry odblokowane zostało wiele dodatkowych elementów jak np. metalowe znaczniki jednostek, tacki na kości oraz dodatki, które dodają nowe frakcje. Podsumowując Wroth jest naprawdę genialną grą, z bardzo interesującą mechaniką. Na pewno po premierze gry sprawdzę i opiszę jak gra się zmieniła podczas kampanii, lecz puki co gra ta jest kandydatem do najlepszej prostej gry strategicznej.

Plusy (Prototyp)

  • Mechanika
  • Wykonanie
  • Proste zasady

Minusy (Prototyp)

  • Widoczność na planszy

Grę znajdziecie tutaj:

Utworzone wpisy 43

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy

Zacznij wpisywać wyszukiwane hasło powyżej i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry