Wielce imponujące budowle – Recenzja

Jakiś czas temu mieliście okazję zobaczyć artykuł w którym opisywałem wykonanie gry wielce imponujące budowle, po tak długim czasie udało mi się ograć ten tytuł, więc nie pozostaje mi nic innego niż zaprosić na artykuł.

Czym jest wielce imponujące budowle?

Wielce imponujące budowle to gra kafelkowa, w której gracze wcielą się w przywódców starożytnych miast, które rywalizują ze sobą o wybudowanie najcudowniejszego miasta. Gracze będą budowali miasto za pomocą przeróżnych kafelków, wież oraz tytułowych cudów świata. Raczej oczywiste jest to, że gra oparta jest na mechanice tile placement.

Wykonanie

W środku dużego pudełka znajduje się ogrom komponentów, zaczynając od kafli przechodząc do kart kończąc na meeplach. Wszystkie komponenty są bardzo dobrze wykonane, karty mają płócienne wykończenie, kafle są grube a meeple ciężkie i pięknie nadrukowane. Warto wspomnieć również o bardzo dobrze napisanej instrukcji, która bardzo szybko i łatwo tlumaczy zasady, których nie jest za dużo. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o wykonaniu tej gry, zapraszam do przeczytania jej unboxingu.

Rozgrywka

Gra w wielce imponujące budowle trwa 10 rund lub do momentu aż któryś z graczy spełni warunek końca gry.

Runda w grze zawsze zaczyna się odświeżeniem rynku budynków, zaraz po tym, gracze będą po kolei wykonywać swoje akcje. Akcje gracze będą wykonywali po przez wydawanie monet na zakup kafelków oraz meeple. Dostępne akcje w grze to:

  • Zakup kafelka – koszt zakupu zależny od jego wielkości
  • Zakup wieży – 2 monety
  • Zakup pierwszeństwa – 1 moneta
  • Zakup dróg – 1 moneta
  • Zakup cudów – cała reszta monet
  • Pas – cała reszta monet

Po dokonaniu zakupu gracze muszą umieścić zakupiony element na planszy, każdy element ma swoje zasady umieszczania, które znajdują się na kaflu pomocy. Umieszczanie kafelków budynków na planszy wiąże się z podwyższeniem się na odpowiednich torach. Runda kończy się w momencie w, którym wszyscy gracze wydali swoje pieniądze lub spasowali. Oprócz akcji wymienionych powyżej gracze mogą wykonać akcję dodatkowe takie jak wzięcie kredytu lub spłacenie kredytu. Gra kończy się po 10 rundach lub w momencie kiedy jeden z graczy dojdzie na ostatnie pole na torze populacji, po zakończeniu gry następuje ostateczna punktacja za tory, kafle budynków oraz cuda świata.

Tak mniej więcej wyglądają zasady do gry Wielce imponujące budowle. Nie przedstawiłem tu dokładnych zasad, jednak powinniście mieć już pogląd jak wygląda runda w Wielce imponujące budowle.

Losowość, regrywalność, skalowanie

Losowość w grze występuje w kilku miejscach, przede wszystkim w losowo wykładanych kaflach oraz w kartach cudów, jednak ta losowość jest w grze konieczna, ponieważ jest ona ważnym elementem regrywalności. Przechodząc właśnie do regrywalności to jest ona na naprawdę wysokim poziomie, ponieważ oprócz wcześniej wymienionych elementów losowych, na regrywalność wpływają również dwustronne plansze zasobów oraz planszę map, różniące się od siebie ułożeniem. Wart wspomnieć również o dostępnym trybie zaawansowanym, który dodaje do rozgrywki kart celów. Gra skaluje się dobrze jednak wydaje mi się, że najlepiej gra się w 1-3 osoby, ponieważ na 4-5 gra zaczyna się dłużyc, więc najlepiej zasiadać do niej w maksymalnie 3 osoby. Na plus zasługuje całkiem przyjemny tryb solo.

Podsumowanie

Wielce imponujące budowle to bardzo prosta i przyjemna gra kafelkowa. Jest ona bardzo dobrze wykonana, przez co pięknie prezentuje się na stole. Idealnie sprawdzi się ona jako wprowadzenie nowych graczy w świat nowoczesnych gier planszowych, jednak zaawansowani gracze nie będą się przy niej nudzić, próbując zbudować jak najlepiej punktujące miast, ponieważ gra daje mnóstwo możliwości do kombinowania, aby w mieście zmieścić jak najwięcej cudów. Gra zmusza nas też do równomiernego poruszania się po torach, bo najmniej rozwinięty wskaźnik daje punkty. Niestety w grze nie ma za wiele klimatu, jest to po prostu układanie kafelków na planszy aby jak najlepiej zapunktować. Podsumowując Wielce imponujące budowle to bardzo prosta jednak dająca możliwość do kombinowania gra, pełna dobrej jakości komponentów. Gra idealnie sprawdzi się z początkującymi jaki i zaawansowanymi graczami. Jest to po prostu bardzo przyjemny kafelkowiec, który z przyjemnością od czasu do czasu będę wyciągał na stół.

Plusy

  • Wykonanie
  • Cena
  • Proste zasady, dające pole do kombinowania

Minusy

  • Klimat, a właściwie jego brak
  • Dłużąca się rozgrywka 4-5 osobowa

Grę znajdziecie tutaj:

Utworzone wpisy 43

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy

Zacznij wpisywać wyszukiwane hasło powyżej i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry