Szczury z Wistar – Recenzja

Gra o której dzisiaj piszę była hitem ubiegłorocznego Essen Spiel, w tym roku grę wydało wydawnictwo Portal Games, pora sprawdzić czy gra jest warta uwagi, Zapraszam na artykuł

Czym jest Szczury z Wistar?

Szczury z Wistar to średnio ciężka gra euro oparta na mechanice worker placement, w której gracze poprowadzą gromadę inteligentnych szczurów. Podczas rozgrywki gracze będą zagrywać piony szczurów by eksplorować dom, tworzyć wynalazki, rozwijać swoją norę lub zdobywać zasoby, a wszystko to po to by zdobyć jak najwięcej punktów zwycięstwa.

Wykonanie

W środku dużego pudła znajdziemy dużo żetonów, kart, meeple, bardzo długą planszę główną, 4 planszę graczy oraz dwie instrukcje (jedną standardową drugą do trybu solo). Komponenty w grze są bardzo dobrze wykonane, karty są płótnowane, żetony grube a meeple bardzo ładne oraz nadrukowane. Planszę również są dobrze wykonane. Instrukcja jest bardzo dobrze napisana, po przeczytaniu jej wszystko staje się jasne. Jednym z większych minusów gry jest brak jakiegokolwiek insertu, wszystko w pudełku jest w workach strunowych, poza tym elementem wykonanie oceniam bardzo na plus.

Rozgrywka

Gra w Szczury z Wistar trwa 5 rund, każda runda podzielona jest na 2 fazy. Fazę Nowej rundy oraz fazę Akcji. Po 5 rundach grę wygrywa gracz z największą liczbą punktów zwycięstwa.

Podczas fazy nowej rudy gracze wykonują następujące kroki aktualizują kolejność tur w oparciu o kolejność pionków akcji na polu Chaty Alchemika, zbierają piony akcji zagrane w poprzedniej rundzie, odkrywają kafelek z wierzchu stosu rund, obracają koło akcji o jedno pole, otrzymują przychód z zagranych kart i kafelków oraz aktualizują rynek kart. Po fazie nowej rudy następuje faza akcji. podczas tej fazy gracze zagrywają naprzemienne swoje tury. Podczas swojej tury gracz musi zagrać swój pion akcji na dostępne pole na kole akcji. W grze znajdziemy takie akcje główne jak:

  • Zbieranie drewna – pozwala zebrać drewno
  • Wykopanie pomieszczeń – pozwala wykopać nowe pomieszczenia w norze
  • Zbieranie metalu – pozwala zebrać metal
  • Budowanie łóżek – pozwala wybudować nowe łóżka i zdobyć nowe myszy
  • Rozwijanie projektów – pozwala dobrać nowe karty wynalazków
  • Eksploracja – pozwala eksplorować dom
  • Chata alchemika – pozwala zarezerwować sobie pierwszeństwo w następnej rundzie

Siła akcji głównej uzależniona jest od liczby myszy przypisanych do segmentu przy którym znajduje się dana akcja. Oprócz akcji głównej gracze mogą wykonać akcję dodatkową przypisaną do pola na, którym gracz postawił pion oraz dowolną liczbę akcji dodatkowych, jedną z nich jest wystawianie myszy. Po 5 rundzie podliczane zostają punkty.

Tak mniej więcej wyglądają zasady do gry Szczury z Wistar. Nie przedstawiłem tu dokładnych zasad, jednak powinniście mieć już pogląd jak wygląda runda w Szczury z Wistar.

Losowość, regrywalność, skalowanie

Losowość w grze jest duża, eksplorując dom nie wiemy jakie wydarzenia nas spotkają, nie wiemy również czy warto odkrywać dany żeton mysiego gościa, ponieważ są one zakryte, mi ona jednak nie przeszkadza. Regrywalność tytułu jest ogromna ponieważ w podstawowym pudełku znajdziemy 180 kart wynalazków, a podczas rozgrywki nie zagramy nawet połowy, oprócz tego w grze znajdziemy 13 kart celu, każda z nich przyznaje punkty za inne elementy. Skalowanie, gra skaluje się bardzo dobrze nie czuję, że rozgrywka w jakimś składzie osobowym będzie lepsza a w którymś gorsza, gra zawiera również bardzo dobry tryb solo.

Podsumowanie

Szczury z Wistar to bardzo dobra gra euro przeznaczona dla graczy średnio zaawansowanych, trzon rozgrywki jest bardzo prosty, jednak jest tu wiele możliwości do kombinowania. W grze jesteśmy w stanie szukać kombosów w wielu miejscach. Podoba mi się element fabularny, czyli misje które możemy wypełniać. W grze czuć włoską szkołę projektowania gier. W grze znajdują się jednak elementy dodane niepotrzebnie, chodzi tu o żetony elektryczności oraz symbole energii są one potrzebne w niewielu miejscach, gdyby nie było ich w grze nie odczuwał bym ich braku. Podsumowując Szczury z Wistar to bardzo dobra gra, dająca dużo możliwości do kombinowania, która ma drobny minus w postaci braku insertu, pomijając ten fakt gra mi się bardzo podoba i z chęcią będę wyciągał ją na stół.

Plusy

  • Możliwości do kombinowania
  • Wykonanie
  • Proste zasady
  • Regrywalność

Minusy

  • Brak insertu
  • Dużo mylącej ikonografii (energia, elektryczność)

Grę znajdziecie tutaj:

Utworzone wpisy 43

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy

Zacznij wpisywać wyszukiwane hasło powyżej i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry