Linx – Recenzja

Czy możliwe jest połączenie kółka i krzyżyk z papier, kamień, nożyce. Gra którą dziś zaprezentuje próbuje to osiągnąć ale czy się udało, czy gra jest warta uwagi przekonacie się w tym artykule. Zapraszam

Czym jest Linx?

Linx to abstrakcyjna gra logiczna, która łączy dwie kultowe gry kółko i krzyżyk z papier kamień nożyce. Podczas rozgrywki gracze będą zagrywali płytki by stworzyć linie składającą się z 3 płytek, oprócz standardowego zagrywania gracz będą mogli zakrywać płytki przeciwnika, stosując ważną zasadę papier bije kamień, nożyce biją papier itd. Gra cechuje się szybką, bardzo dynamiczną rozgrywką.

Wykonanie

W środku małego wysuwanego pudełka znajdują się płytki graczy w czterech różnych kolorach oraz instrukcja. Płytki w grze są bardzo dobrze wykonane, są grube oraz ładnie nadrukowane. Instrukcja jest bardzo krótka i przejrzysta przez co łatwo pomaga przyswoić zasady. Wszystkie komponenty mają swoje miejsce w kartonowej wyprasce, dołączonej do gry. Na uwagę zasługuje również ciekawa minimalistyczna oprawa graficzna gry. Jedyne do czego mogę się przyczepić to wysuwane pudełko, które przy częstszym wysuwaniu może się zniszczyć.

Rozgrywka

Gra w Linx toczy się przez nieokreśloną liczbę rund, aż któryś z graczy zdobędzie 2 punkty zwycięstwa.

Podczas swojej tury w Linx gracze mogą zagrać płytkę na jeden z dwóch sposobów, odkryty lub zakryty. Zagrywając odkryty kafelek gracz musi umieścić go dookoła wcześniej umieszczonego kafelka oraz nie może wyjść po za siatkę 4×4 lub 5×5 (w zależności od liczby graczy biorących udział w grze), po zagraniu odkrytego kafelka gracz dobiera dwa nowe kafelki że swojego stosu. W swojej turze gracz może również zagrać zakryty kafelek, robi to po przez umieszczenie swojego kafelka na wcześniej położonym kafelku, pamiętając o zasadzie kamień bije nożyce, nożyce biją papier a papier bije kamień, tak zagranego kafla nie da się zakryć. Po zagraniu zakrytego kafelka gracz nie dobiera nowych kafelków na rękę. Jeśli gracz nie może zagrać lub nie ma płytek na ręce musi spasować, pokazać swoje kafle na ręce oraz dobrać dwa nowe. Runda gry kończy się w momencie w którym jeden z graczy ułoży 3 zakryte lub odkryte kafle w linii. Gracz, który tego dokona zdobywa punkt, następnie rozpoczyna się nowa runda. W ten sposób rozgrywka toczy się aż któryś z graczy zwycięży po przez zdobycie 2 punktów.

Tak mniej więcej wyglądają zasady do gry Linx. Nie przedstawiłem tu dokładnych zasad, jednak powinniście mieć już pogląd jak wygląda runda w Linx.

Losowość, regrywalność, skalowanie

W grze losowość jest bardzo duża, ponieważ wszystkie kafle dobieramy w ciemno jednak nie przeszkadza mi ona w tak małej i prostej grze, oprócz tego jest ona głównym źródłem regrywalności tego tytułu. Drugim aspektem regrywalnym jest drugi alternatywy tryb rozgrywki, w którym gracze dzielą się na dwie drożyny, które razem starają się zdobywać punkty. Gra skaluje się bardzo dobrze, rozgrywka w każdym składzie osobowym jest bardzo przyjemna, przede wszystkim przez zmienną wielkość mapy w zależności od liczby graczy. Jednak osobiście najlepiej grało mi się na cztery osoby.

Podsumowanie

Linx to bardzo prosta i przyjemna gra abstrakcyjno logiczna, każda rozgrywka w nią jest swego rodzaju układanką, która zmusza do pochylenia się nad nią oraz zaplanowania swoich ruchów do przodu. Zasady gry są bardzo proste i da się je wytłumaczyć każdemu w 5 minut, sama rozgrywka jest dynamiczna i bardzo przyjemna. Linx idealnie sprawdzi się podczas podróży, jeśli nie możecie sobie pozwolić na duże gry. Gra ma jednak trochę minusów między innymi wysuwane pudełko, które może się po przecierać oraz po większej liczbie rozgrywek pod rząd może się znudzić. Podsumowując jeśli szukacie szybkiej prostej gry abstrakcyjnej, która idealnie łączy ze sobą kółko i krzyżyk oraz papier, kamień, nożyce jest to gra dla was, nie obyło się bez błędów jednak nie przeszkadzają one aż tak w rozgrywce. Szczerze polecam

Plusy

  • Udane połączenie dwóch klasyków
  • Rozmiar
  • Prosta rozgrywka, zmuszająca do planowania

Minusy

  • Wysuwane pudełko
  • Po większej liczbie rozgrywek pod rząd może się znudzić

Grę znajdziecie tutaj:

Utworzone wpisy 43

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy

Zacznij wpisywać wyszukiwane hasło powyżej i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry