Kraken – Recenzja

Od jakiegoś czasu gry z mechanizmem dedukcji są na moim radarze, a o grze o której dzisiaj napiszę słyszałem masę dobrego. Więc gdy tylko nadarzyła się okazja by ją ograć długo nie czekałem. Czy gra sprostała moim oczekiwaniom? Dowiecie się tego z tego artykułu. Zapraszam

Czym jest Kraken?

Kraken to gra przeznaczona dla od 5 do 11 osób i oparta jest na mechanice dedukcji. Na początku rozgrywki gracze w tajemnicy zostaną przydzieleni do jednej z trzech frakcji, czyli: piratów, marynarzy lub kultystów. Podczas rozgrywki wybrani gracze będą przyczyniali się do obrania kursu przez statek. Nie obejdzie się jednak bez kłótni i spisków, ponieważ każda frakcja ma swój własny cel.

Wykonanie

W środku standardowej wielkości pudełka znajdziemy: sporo kart różnej wielkości, dwustronną planszę główną, standy, żetony oraz otwierany na magnesy kufer. Elementy w grze są dobrze wykonane, żetony są grube, a karty są poprawne. Nie są to jednak najlepiej wykonane karty jakie widziałem. Największym bajerem w grze jest kufer, który jest naprawdę bardzo dobrze wykonany. We wnętrzu kuferka znajduje się filcowe wykończenie, co jest bardzo na plus. Ilustracje na kartach są ładne i przejrzyste, na uwagę zasługuje również instrukcja, która w bardzo dobry sposób wprowadza w zasady gry.

Rozgrywka

Gra w Kraken toczy się przez nieokreśloną liczbę rund, aż do spełnienia przez jedną z frakcji określonego celu.

Przed rozgrywką każdy gracz otrzymuje kartę stronnictwa, która informuje gracza do jakiej frakcji należy. Każdy gracz dostaje również jedną kartę postaci, która daje mu jednorazową zdolność.

Runda w grze składa się z 4 faz, podczas pierwszego etapu -fazy wyznaczenia dowództwa, aktualny kapitan wybiera osoby, które w tej rundzie obejmą rolę pierwszego oficera oraz nawigatora. W fazie sprawdzenia lojalności gracze mogą obalić aktualnego kapitana. Aby ustalić czy na pokładzie statku rozpoczął się bunt, wszyscy gracze oprócz kapitana w tajemnicy biorą wybraną przez siebie ilość pistoletów, a następnie ujawniają jej liczbę. Jeśli liczba pistoletów jest równa lub większa od liczby pistoletów potrzebnych do przeprowadzenia buntu, aktualny kapitan przekazuje swoje obowiązki osobie, która przeznaczyła najwięcej pistoletów. Nowy kapitan rozpoczyna rundę od fazy wyznaczenia dowództwa. Trzecią (przedostatnią) fazą jest faza obrania kursu. Polega ona na tym, że osoba będąca kapitanem dobiera dwie karty nawigacji, wybiera jedną z nich, którą wkłada do kufra, a pozostałą odrzuca. To samo robi osoba pełniąca funkcje pierwszego oficera. Na koniec kufer otrzymuje nawigator, który z dwóch kart musi wybrać aktualny kurs statku. W grze Kraken statek może poruszać się na zachód, północ lub na wschód. Ostatnią fazą w grze jest faza po służbie, podczas tej fazy osoby grające pierwszym oficerem i/lub nawigatorem otrzymują specjalny znaczniki po służbie, oznacza on, że osoby go posiadające w następnej rundzie nie mogą być nawigatorem lub pierwszym oficerem. Każde stronnictwo posiada inny cel:

  • Piraci – wygrywają jeśli statek dopłynie na pola wysunięte najbardziej na zachód
  • Marynarze – wygrywają jeśli statek dopłynie na pola wysunięte najbardziej na wschód
  • Przywódca kultu/kultyści – wygrywają jeśli statek dopłynie na pole wysunięte najbardziej na północ lub gdy przywódca kultu zostanie wyrzucony za burtę

Podczas rozgrywki statek może wpłynąć na dodatkowe pola, które są wyjaśnione na ostatniej stronie w instrukcji.

Tak mniej więcej wyglądają zasady do gry Kraken. Nie przedstawiłem tu dokładnych zasad, jednak powinniście mieć już pogląd jak wygląda runda w Kraken.

Losowość, regrywalność, skalowanie

Losowość w grze występuje w wielu miejscach, jednak jest to gra imprezowa, więc nie uznaję tego jako minus. Regrywalność tytułu jest bardzo duża, zaczynając od asymetrycznych stronnictw, przechodząc przez karty postaci, które dają nam specjalne umiejętności, kończąc na losowości, która wzmacnia regrywalność. Na regrywalność wpływają również osoby z którymi będziemy grać. Z różnymi ludźmi odczucia z rozgrywki będą trochę inne. Skalowanie- Kraken to gra przeznaczona dla większego grona graczy, jest to gra typu „im więcej- tym lepiej”, dlatego jest to idealna propozycja na imprezy. Twórcy pomyśleli jednak o graczach, którym nie uda się znaleźć 7 – 11 osób chętnych do gry, więc na drugiej stronie planszy znajdziemy tryb dla od 5 – 7 graczy.

Podsumowanie

Kraken to gra ładnie wykonana i pełna klimatu. Mechanika w grze jest bardzo prosta i dobra, jednak według mnie grę tworzą rozmowy przy stole, kłótnie i dedukcja. Gra podoba mi się również ze względu na karty postaci, które wprowadzają odrobinę zmian do podstawowych zasad gry. Jeśli szukasz gry pełnej klimatu, przy której można się pokłócić oraz która daje dużo emocji po rozgrywce jest to gra dla Ciebie. Podsumowując Kraken to genialna gra imprezowa, z dużą ilością dedukcji oraz rozmów nad stołem. Aktualnie jest to najlepsza gra imprezowa w mojej kolekcji.

Plusy

  • Regrywalność
  • Klimat
  • Doznania z rozgrywki

Minusy

  • Dla niektórych wymagana ilość osób

Grę znajdziecie tutaj:

Utworzone wpisy 43

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy

Zacznij wpisywać wyszukiwane hasło powyżej i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry