Biały zamek – recenzja

Zamek Himeji, zwany również zamkiem białej czapli, zbudowany przez Sandori w 1346 roku jest jednym z najstarszych, istniejących do dziś budynków w Japonii. Takim historycznym wstępem zapraszam do przeczytania artykułu o grze Biały zamek. Czyli grze, której akcja dzieje się w zamku Białej czapli. Zapraszam!

Czym jest Biały zamek?

Biały zamek to gra euro przeznaczona dla od 1 do 4 graczy. Podczas rozgrywki gracze wcielają się w przywódców klanów, którzy zabiegają o jak największe wpływy w tytułowym zamku. Gra oparta jest na mechanice Dice Placement. W czasie rozgrywki będziemy wysyłać kości dostępne w puli a następnie wykonywać akcje.

Wykonanie

W środku małego pudełka znajdziemy: meeple, różnego rodzaju karty, planszetki graczy, planszę główną, żetony oraz trójwymiarowe modele mostów. Komponenty są dobrze wykonane, żetony są grube, planszetki mają otwory na kostki a meeple są bardzo ładne. Karty w grze nie należą do najgrubszych, a w pudełku nie znajdziemy niestety insertu, przez co trzeba się natrudzić by schować ją do pudełka. Na plus zasługują mosty na których umieszczać będziemy kości.

Rozgrywka

Rozgrywka w biały zamek trwa przez 3 rundy. Podczas każdej rundy gracz wykona 3 akcje. Grę zwycięży gracz z największą liczba punktów zwycięstwa.

Podczas swojej tury gracz musi wziąć jedną kostkę ze skrajnie lewej lub prawej strony mostu (po zabraniu kości ze skrajnie lewego pola gracz dostaje bonusy). Po dobraniu kości gracz musi umieścić ją na jednym z dostępnych pul akcji, różnice miedzy wartością nadrukowaną a wartością na kości gracz płaci lub zarabia. W grze znajdziemy 6 głównych akcji:

  • Akcja dworzanina pozwoli nam na wystawienie nowych dworzan do zamku i wykonane akcji dodatkowej
  • Akcja ogrodnika pozwoli nam na wstawienie nowych ogrodników do ogrodu i wykonane akcji dodatkowej
  • Akcja wojownika pozwoli nam na wystawienie nowych wojowników na plac treningowy i wykonanie akcji dodatkowej
  • Akcja latarni pozwoli nam na otrzymanie bonusów z planszy gracza, podobnie jak dobranie kości z lewej strony mostu
  • Akcja studni pozwoli nam za pozyskanie bonusów z planszy głównej
  • Akcja upływu czasu pozwoli nam na poruszenie się na torze upływu czasu

Niektóre akcje wymagają od nas opłacenia dodatkowego kosztu. Po tym jak każdy gracz wykona 3 akcje, należy rzucić wszystkie kości i wybrać nowego pierwszego gracza. Gra kończy się po upływie 3 rundy. Wtedy podliczane są punkty, za umieszczone meeple, za miejsce na torze upływu czasu oraz za pozostałe zasoby. Grę wygrywa gracz z największą liczba punktów zwycięstwa.

Tak mniej więcej wyglądają zasady do gry Bialy zamek. Nie przedstawiłem tu dokładnych zasad, jednak powinniście mieć już pogląd jak wygląda runda w Bialy zamek.

Losowość, regrywalność, skalowanie

Losowość w grze jest bardzo duża, jednak nie zmniejsza ona przyjemności z rozgrywki. Jest ona nawet bardzo potrzebna ponieważ, zwiększa ona regrywalność. Gra jest bardzo regrywalna. Większość elementów podczas przygotowywania rozgrywki jest wykładana losowo, mechanika wyboru kości również wzmacnia regrywalność tytułu. Gra skaluje się bardzo dobrze, rozgrywka na każdą ilość osób jest przyjemna. W grze jest również tryb solo, którego niestety nie testowałem.

Podsumowanie

Biały zamek to dość prosta gra euro zamknięta w małym pudełku, pełna dobrej jakości komponentów. Gra jest bardzo regrywalna, co jest dużym plusem. Gra oferuje dużo kombinowania oraz wiele dróg do zwycięstwa. Można starać się bardziej wystawiać jeden rodzaj pionków, jednak nie wygramy ignorując inne meeple. Ważnym elementem gry jest szukanie „combosów” by z 9 akcji wycisnąć jak najwięcej. Podsumowując jeśli szukasz gry euro, w kompaktowym wydaniu, która daje możliwość do kombinowania i nie jest zbyt skomplikowana Biały zamek jest dla ciebie.

Plusy

  • Regrywalność
  • Proste zasady
  • Ilość kombinowania

Minusy

  • Zbyt małe pudełko

Grę znajdziecie tutaj:

Utworzone wpisy 43

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane wpisy

Zacznij wpisywać wyszukiwane hasło powyżej i naciśnij klawisz Enter, aby wyszukać. Naciśnij ESC, aby anulować.

Powrót do góry